Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Čo by (ne)mala obsahovať kozmetika pre bábätká? Praktický sprievodca pre rodičov

Čo by (ne)mala obsahovať kozmetika pre bábätká? Praktický sprievodca pre rodičov

Starostlivosť o pokožku bábätka je jednou z najjemnejších, ale zároveň najdôležitejších častí rodičovskej starostlivosti. Detská pokožka je od narodenia výrazne odlišná od pokožky dospelého človeka. Preto je dôležité vedieť, akú kozmetiku používať, aby sme bábätku zabezpečili zdravý a bezpečný vývoj pokožky.

Čím je detská pokožka výnimočná?

Je tenšia takmer o tretinu

Pokožka novorodenca je asi o 30–40 % tenšia ako pokožka dospelého človeka. Najtenšia je rohová vrstva epidermis (stratum corneum), ktorá je u dospelých hlavným ochranným štítom proti vonkajšiemu svetu. Koža bábätka je teda ako veľmi tenká hodvábna látka – krásna, jemná, ale ľahko sa poškodí. Preto je oveľa citlivejšia na teplo, chlad, mechanické dráždenie či chemikálie.

Reaguje citlivejšie, ako si myslíme

Kapilárna sieť je u bábätiek hustejšia, čo robí ich kožu ľahko červenajúcou sa a citlivou na teplotu. Taktiež majú vyššiu hustotu nervových zakončení, čo zvyšuje senzitivitu. Preto bábätká vnímajú dotyky, chlad alebo horúčavu oveľa intenzívnejšie než dospelí. Aj jemné trenie či parfumovaná kozmetika môže spôsobiť nepríjemné pocity.

Ešte si nevytvorila vlastný ochranný štít

Hydrolipidový film a lipidová vrstva medzi bunkami rohoviny ešte nie sú plne vyvinuté. Výsledkom je zvýšená transepidermálna strata vody (TEWL) – teda pokožka rýchlo stráca vlhkosť a ľahšie prenikajú cudzie látky. Koža bábätka sa ešte „nenaučila brániť“. Rýchlo vysychá a môže ľahko absorbovať aj látky, ktoré by cez kožu dospelého vôbec neprešli – a to aj škodlivé.

Mazové a potné žľazy sú ešte nedostatočne aktívne, najmä po ústupe tzv. vernix caseosa (mazu, ktorý chráni kožu v maternici). To znižuje schopnosť termoregulácie a hydratácie pokožky. Bábätko sa takmer nepotí a netvorí si prirodzenú “ochrannú masť”, ako my dospelí. Jeho koža sa teda nevie sama udržiavať hydratovaná a chránená.

Zároveň pH pokožky bábätiek sa pohybuje okolo 6,0 – 7,0 hneď po narodení, čo je neutrálne až mierne zásadité. Ochranné kyslé pH (okolo 5,5), ktoré bojuje proti baktériám a plesniam, sa vytvára až po niekoľkých týždňoch. Koža bábätka nemá ešte svoje prirodzené “kyslé prostredie”, ktoré by ho chránilo pred infekciami. Preto je aj náchylnejšia na zapareniny, plesne a baktérie.

Detská kozmetika: Ako si správne vybrať a na čo nezabudnúť

Pokožka bábätiek je tenšia, priepustnejšia a nemá ešte plne vyvinutú ochrannú bariéru. To znamená, že látky z kozmetiky môžu preniknúť hlbšie než u dospelých – vrátane tých nežiaducich. Preto je dôležité vyberať produkty, ktoré sú jemné, bezpečné a určené špeciálne pre citlivú detskú pokožku.

Čo si pri výbere všímať

  • Pri novorodencoch a dojčatách platí jednoduché pravidlo – nepoužívajte zbytočne veľa produktov. Pokiaľ dieťa netrpí kožným ochorením, na bežnú starostlivosť postačí jemné mydlo alebo čistiaci gél, hydratačný krém a ochranný krém pod plienku. 
  • Vyberajte kozmetiku bez parfumov, éterických olejov a alkoholu, ktoré môžu pokožku podráždiť. Parfumy sú častým alergénom a môžu viesť k ekzémom. 
  • Uprednostnite produkty označené ako “hypoalergénne”, “pre citlivú pokožku” alebo “od narodenia”. Ideálne je, ak sú testované pod dohľadom pediatrov a dermatológov.

Aké produkty sú vhodné pre bábätko od narodenia?

Citlivá pokožka novorodenca si vyžaduje mimoriadne šetrnú starostlivosť. Ako odborník na kožu a kožné ochorenia odporúčam tieto základné produkty pre jemnú detskú pokožku.

Jemný čistiaci gél alebo emulzia

Na umývanie bábätka vo vode odporúčame používať nepenivé, nedráždivé prípravky bez mydla. Vhodné sú tzv. syndety – špeciálne čistiace prostriedky s upraveným pH, ktoré nepoškodzujú kožnú bariéru, napríklad ALLERGIKA® Kúpací a sprchovací gél 200 ml.

Ochranný krém proti zapareninám

Pri prebaľovaní je dôležité nanášať krém na báze oxidu zinočnatého alebo panthenolu, ktoré chránia pokožku pred vlhkosťou a podráždením.

Prírodné oleje pre suchú pokožku

Ak je detská pokožka výrazne suchá, môže byť vhodné použiť čisté prírodné oleje, ako je mandľový alebo slnečnicový (bez prídavných látok). Vyhnite sa minerálnym olejom (parafín), ktoré môžu upchávať póry.

Hydratačný krém alebo telové mlieko

Po kúpeli si pokožka bábätka zaslúži jemnú starostlivosť. Hydratačný prípravok je dôležitý najmä vtedy, ak má dieťatko sklony k suchej pokožke či atopii. Krém by mal mať ľahkú, dobre vstrebateľnú konzistenciu, ktorá pokožku zbytočne nezaťaží. Praktické duo lekárskej kozmetiky – ALLERGIKA® SENSITIVE DUO– je určené na dlhodobú aj akútnu starostlivosť o suchú, citlivú či atopickú pokožku.

Praktické kombinované balenie obsahuje ALLERGIKA® HYDROLOTIO SENSITIVE a ALLERGIKA® LIPOLOTIO SENSITIVE. Obe telové mlieka sa ľahko rozotierajú, rýchlo vstrebávajú a sú vhodné už od prvého dňa života.

Ako telové mlieka ALLERGIKA® správne používať?

  • Pri prvých príznakoch svrbenia naneste ALLERGIKA® HYDROLOTIO SENSITIVE niekoľkokrát denne na postihnuté miesta a jemne vmasírujte, kým svrbenie neustúpi.
  • Po ústupe akútnych ťažkostí pokračujte v starostlivosti: HYDROLOTIO SENSITIVE používajte ráno na bežnú hydratáciu.
  • Na večer zvoľte ALLERGIKA® LIPOLOTIO SENSITIVE, najmä po sprche či kúpeli – pomáha predchádzať opätovnému podráždeniu a vysušeniu pokožky.

Vedeli ste, že…
Nedávna štúdia slovenských dermatológov preukázala výrazné zlepšenie stavu detskej atopickej pokožky po použití prírodného pupalkového oleja. Ako presne tento olej pomáha? Prečítajte si viac v našom blogovom článku.

ALLERGIKA® Pupalkový krém 20% MED s obsahom prírodného pupalkového oleja sa na základe spomínanej štúdie vyznačuje vynikajúcou toleranciou. 

Detská kozmetika, ktorej sa radšej vyhnite

Citlivá pokožka bábätka potrebuje šetrnú starostlivosť. Týmto typom produktov sa preto pri starostlivosti o deti radšej vyhnite:

  • Prípravky s obsahom parabénov, ftalátov alebo silikónov – tieto látky môžu narušiť prirodzenú rovnováhu pokožky a sú potenciálne dráždivé.
  • Kozmetika s výraznou parfumáciou alebo umelými farbivami – môže spôsobovať podráždenie alebo alergické reakcie.
  • Bežné mydlá a šampóny určené pre dospelých – bývajú príliš agresívne pre jemnú detskú pokožku.
  • Príliš časté kúpanie s čistiacimi prípravkami – úplne postačí 2 až 3-krát týždenne. V ostatné dni stačí čistá voda.

Máte otázky? Poraďte sa s nami

Potrebujete poradiť s výberom produktov pre citlivú pokožku alebo máte otázky o správnej starostlivosti? Náš odborník na dermatologické ochorenia MUDr. Michal Scheibenreif vám rád poradí. 

Všetky konzultácie sú anonymné a majú odporúčací charakter – pri vážnych zdravotných problémoch je nutná osobná návšteva lekára.