Chladné a vlhké zimné dni majú celkový vplyv na náš organizmus, vrátane našich očí. Zamrznuté rána, studený vietor, hmla a ďalšie faktory počas chladného obdobia môžu našim očným viečkam spôsobovať rôzne zdravotné komplikácie.
Aký vplyv má chlad na očné viečka?
- Suchosť: Chladný vzduch, najmä v interiéroch vykurovaných radiátormi, môže spôsobiť vysušenie sliznice oka a kože okolo očí. To môže viesť k svrbeniu, páleniu a pocitu cudzieho telesa v oku.
- Podráždenie pokožky: Vietor a prachové častice, ktoré sú v zime častejšie, môžu dráždiť jemnú pokožku očných viečok a spôsobovať jej začervenanie, svrbenie a podráždenie.
- Zvýšené riziko infekcie: Suché a podráždené oči sú potom náchylnejšie na infekcie, ako je napríklad zápal spojiviek – blefaritída. Toto zápalové ochorenie je najčastejšie vyvolané stafylokokmi a postihuje okraje očných viečok, presnejšie mazové Meibomove žľazy. Okrem začervenaných viečok sa z príznakov pridružuje ich bolestivosť a opuch. Prítomné sú tiež zapálené žlté karpiny a šupiny, zvýšená citlivosť na svetlo, slzenie a rozmazané videnie.
- Zhoršenie existujúcich ochorení: Ak trpíte chronickým ochorením očí, ako je napríklad atopický ekzém, alergická konjunktivitída alebo syndróm suchého oka, chladné počasie môže zhoršovať vaše príznaky.
Ako uľaviť podráždeným očným viečkam?
- Základom je ochrana očí. Ak trpíte častými problémami s očnými viečkami, nehanbite sa nosiť slnečné okuliare aj v zime. Špeciálne typy okuliarov, napríklad s fullerénovými filtrami, chránia oči nielen pred chladom a podráždením, ale aj typickou zimnou snežnou slepotou.
- Pravidelná starostlivosť hydratačným krémom – ALLERGIKA Krém na očné viečka MED je výbornou zdravotníckou pomôckou I. triedy. Je vhodný na atopickú, suchú a citlivú pokožku očných viečok. Regeneruje narušenú kožnú bariéru, zmierňuje svrbenie ochladením a zvlhčením pokožky, redukuje olupovanie a suchosť kože.
- Nezabúdajte tiež na hydratáciu očí očnými kvapkami, dbajte však na správne dávkovanie podľa príbalového letáka.
- Adekvátna hygiena očí – optimálne 2–krát denne ráno a večer omývať očné viečka vychladnutou prevarenou vodou a prípravkami na hygienu očí, používať vlastný uterák.
- Používajte zvlhčovače vzduchu, aby ste zvýšili vlhkosť v miestnosti.
- Ak sa dá, cez zimu obmedziť používanie kontaktných šošoviek, ktoré tiež zvyšujú riziko podráždenia citlivého oka a očného okolia
Vaše zdravie na prvom mieste: Nepodceňujte signály tela
Ak vaše ťažkosti stále pretrvávajú a pridružujú sa ďalšie, bezodkladne navštívte vášho praktického lekára, ktorý stanoví vhodnú liečbu, prípadne vás nasmeruje k špecialistovi – oftalmológovi.