Dermatovenerológovia a oční lekári sa dennodenne stretávajú s rôznymi formami zápalu v okolí očí a očných viečok. Rozlíšiť príčiny začervenania, šupíniek, opuchu, bolesti a svrbenia však býva náročné.
Štúdia hodnotiaca účinnosť a znášanlivosť lipofilného očného krému ALLERGIKA®, na ktorú sa v dnešnom článku zameriame, má okrem svojich zistení aj ďalšie prínosy. Poskytuje prehľad charakteristík najbežnejších dermatóz, ktoré postihujú očné viečka, a je tiež pomôckou na rozlíšenie spúšťačov týchto ochorení.
Prečítajte si náš najnovší článok, v ktorom sa dozviete, čo je periorbitálna dermatitída, aké najčastejšie typy dermatózy postihujú očné viečka a aká starostlivosť je najúčinnejšia pri dermatitíde očných viečok.
Čo je periorbitálna dermatitída
Periorbitálna dermatitída je chronické kožné ochorenie s typickou tvorbou šupín, začervenaním a pľuzgierikmi, okolo očí. Ochorenie je bežné, ale často chronické a ťažko liečiteľné. Pacienti s touto diagnózou trpia, pretože ide o ochorenie na viditeľnom mieste.
Najbežnejšie typy ekzémov na očných viečkach
Dermatitídy, známe aj ako ekzémy možno rozdeliť podľa pôvodu do dvoch základných skupín: exogénneho pôvodu (iritatívna kontaktná dermatitída (IKD), alergická kontaktná dermatitída (AKD), mikrobiálna dermatitída a iné) a endogénneho pôvodu (atopická dermatitída, seboroická dermatitída, psoriáza a ďalšie).
Iritatívna kontaktná dermatitída
Iritatívna kontaktná dermatitída (IKD) je lokalizovaná zápalová reakcia kože na podklade priameho cytotoxického účinku dráždivých látok. Vzniká primárnym jednorazovým vystavením sa dráždivej látke z vonkajšieho prostredia.
Kontaktná dermatitída vyvolaná časticami rozptýlenými vo vzduchu vzniká látkami uvoľňovanými do vzduchu, ktoré sa usadia na koži. Očné viečka sú obzvlášť náchylné na tieto vzdušné látky ako dôsledok vyššieho prieniku cez tenkú kožu.
Kontaktná dermatitída
Kontaktná dermatitída, známa aj ako AKD je typickým prejavom oneskorenej senzitívnej reakcie IV. typu na exogénneho (vonkajšieho) pôvodcu. Klinicky vzniká po expozícii alergénu až po predošlej senzibilizácii pacienta. Môže sa vyskytnúť aj po dlhých rokoch expozície alergénom.
U ľudí sa zaznamenalo viac ako 3 700 alergénov, ktoré spôsobujú AKD. Z alergénov postihujúcich očné viečka boli najčastejšie konzervačné látky (používané v kozmetike, topických liekoch a v roztokoch na čistenie kontaktných šošoviek), vonné látky a živica používaná v lakoch na nechty.
Atopická dermatitída
Atopický ekzém je chronické relabujúce svrbiace zápalové ochorenie kože. Medzi hlavné príznaky atopickej dermatitídy patria suchosť kože a výrazný pruritus. Oči môžu viac slziť a môže dôjsť k tvorbe belavej sekrécie.
Počas exacerbácií sa príznaky veľmi rýchlo zhoršujú. Svrbenie býva nahradené extrémnym nepríjemným pocitom bolesti a pocitom cudzieho telesa a následným zhoršením zraku. Očné viečka sa môžu ráno ťažšie otvárať pre kombináciu diskomfortu a sekrécie.
Ďalšími častými príznakmi atopického ekzému sú erytém, mierny edém a lichenifikácia. Častým charakteristickým znakom v periorbitálnej oblasti u pacientov s atopickou dermatitídou, aj v pokojnom období, je prítomnosť dvojitej Dennie–Morganovej ryhy.
Štúdia: ALLERGIKA® Krém na očné viečka MED pomáha redukovať opuch a prispieva k zlepšeniu stavu očných viečok
Štúdia vykonaná na Dermatovenerologickej klinike UNB a LF UK v Bratislave a dermatologickej ambulancii BELLAMED, s. r. o., v Brezne priniesla zaujímavé zistenia.
Vzorka
Do štúdie bolo zaradených 22 pacientov, z toho 4 pacienti (18 %) boli muži a 18 pacientiek (82 %) ženy. Pacienti boli vo veku od 25 do 79 rokov. Pacienti mohli trpieť jednou z troch vopred definovaných diagnóz – iritatívnou kontaktnou dermatitídou, kontaktnou alergickou dermatitídou a atopickou dermatitídou.
Priebeh štúdie
Pacienti boli rozdelení do troch skupín podľa dĺžky pretrvávajúceho ochorenia na roky (11 pacientov), mesiace (9 pacientov) alebo týždne (2 pacienti).
Na začiatku sledovania pacienti začali s užívaním ALLERGIKA® Krému na očné viečka MED . Okrem tejto zdravotníckej pomôcky triedy I., pacienti systémovo užívali aj antihistaminiká. Pacienti s ochorením vyžadujúcim si lokálne ošetrenie kortikosteroidmi neboli zaradení do sledovania.
Cieľom štúdie bolo zhodnotiť účinnosť a znášanlivosť lipofilného očného krému ALLERGIKA® s obsahom štyroch účinných látok, 10 % glycerínu, alantoínu, bisabololu a vitamínu E. Pri všetkých vyššie spomínaných zložkách bola v literatúre aj klinickej praxi dokázaná účinnosť na zápalové prejavy na koži, ako aj hydratačný efekt a efekt na obnovu funkcie kožnej bariéry.
Výsledky štúdie
Výsledky štúdie ukázali, že aplikácia ALLERGIKA® Krému na očné viečka MED pacientom s miernymi a stredne závažnými formami dermatitídy očných viečok viedla k výraznému poklesu začervenania, suchosti a olupovania pokožky. U väčšiny pacientov bol zaznamenaný aj výrazný pokles opuchu mihalníc.
ALLERGIKA® Krém na očné viečka pomohol zmierniť prejavy dermatitídy, obnoviť porušenú funkciu kožnej bariéry a oddialiť možné relapsy, ale napriek neprítomnosti väčšiny bežných iritantov je potrebné počítať s možnou intoleranciou krému na niektorú jeho zložku. ALLERGIKA® Krém na očné viečka MED sa na základe štúdie ukazuje ako účinný a nápomocný pri periorbitálnych dermatitídach, ktoré sa prejavujú začervenaním, suchosťou pokožky a olupovaním, a zároveň je vhodné na dlhodobú a profylaktickú starostlivosť.
Máte otázky? Napíšte nám
Radi vám poradíme s výberom a zodpovieme na všetky vaše otázky. Kontaktujte nás a zmiernite začervenanie, suchosť a podráždenosť vašich očných viečok s ALLERGIKA® Krémom na očné viečka MED.