V roku 1975 navrhol dermatológ z Harvardu, Thomas B. Fitzpatrick, takzvanú schému typov pleti podľa reakcie kože na slnečné žiarenie.

Fototyp je určený množstvom a rozvrstvením melanínu v koži a teda intenzitou pigmentácie. Vyhodnocuje sa podľa toho ako koža reaguje na jarné a skoré letné poludňajšie slnko. Práve od množstva pigmentu melanínu v koži závisí, ako pokožka zareaguje na slnečné žiarenie, a akú farbu majú naše oči a vlasy. Čím má človek svetlejšiu kožu, vlasy a oči, tým nižšie je číslo kožného fototypu.

☀️Typ I. - keltský - človek tohto typu kože sa so slnkom vôbec neznesie, hneď sa spáli a nikdy sa neopáli. Má bledú pleť, svetlé blond alebo ryšavé vlasy, modré oči a pehy.

☀️Typ II. - koža sa opáli do ružova, citlivá na slnko, občas sú prítomné pehy, tento typ má blonďavé až hnedé vlasy, oči majú šedú, modrú či zelenú farbu.

☀️Typ III. - ľudia s týmto typom kože sa opália do bronzova, málokedy začervenajú. Vlasy farby tmavý blond až gaštanovo hnedé, oči sú hnedej alebo šedej farby.

☀️Typ IV. - stredne tmavá koža sa opaľuje bez problémov, žiadne pehy, je odolná voči slnečnému žiareniu. Stredne tmavo hnedé až čierne vlasy aj oči.

☀️Typ V. - koža tohto typu sa zriedka spáli, slnko veľmi dobre toleruje a rýchlo sa opáli do tmavohnedá, rovnako tak má človek tohto typu tmavú farbu očí aj vlasov.

☀️Typ VI. - hlboko pigmentovaný tmavo hnedý typ kože, tmavo hnedá až čierna pokožka.