Vedeli ste, že u dermatovenerológa si môžete dať urobiť špeciálne testy na koži, ktoré vedia odhaliť a potvrdiť prípadné alergie na kovy, či parfumy, alebo iné bežné látky, s ktorými prichádzame denne do styku?


Kožné testy trvajú 3 dni, prvý deň sa testy nalepia, druhý deň zlepia a na štvrtý deň odpočíta reakcia. Pacient nesmie 5 dní pred testami užívať antihistaminiká, t.j. protialergické lieky, ani počas doby testovania. Testy sa lepia na chrbát, ktorý sa nesmie počas testovania umývať a tiež by nemal pacient vykonávať fyzickú aktivitu. Na testy sa treba objednať.


Kontaktná kožná alergia, alebo takzvaná kontaktná dermatitída, vzniká po kontakte alergénu s kožou. Napríklad použitie šampónu môže mať za následok svrbenie hlavy, použitie krému spôsobí začervenanie kože. Vzhľadom na to, že dnes prichádza naša koža do styku s množstvom chemikálií, môže kožnú alergiu u citlivého človeka spustiť mnoho látok. Kozmetika, prípravky osobnej hygieny, parfumy, pracie a avivážne prípravky… To je len telegrafický výpočet prípravkov z domácnosti.

Kontaktnú kožnú alergiu môžu vyvolávať aj predmety, ktoré sa bežne dotýkajú kože. Často sú to kovy – napríklad nikel, kobalt ktorý sa nachádza v hodinkách, bižutérií – často aj nekvalitné zlato či striebro, gombíky, spony podprsenky. Dnes moderný piercing môže spôsobiť ťažkosti rovnako, ako niektoré druhy tetovania. Do úvahy prichádzajú aj rôzne kovové implantáty – napríklad protézy kĺbov.

Testy sa aplikujú na chrbát v špeciálnych testovacích pásoch, na ktoré sú nanášané vzorky jednotlivých alergénov, ktoré sú najčastejšími vyvolávateľmi kontaktnej dermatitídy. Testy zahŕňajú skupinu kovov /Nikel, chróm, kobalt), kozmetík, parfumov, konzervačných látok, plastov, gumy, lepidiel, živíc, liečiv, rastlín, rôznych iných látok z bežného života.

Príznaky

Prejavy kontaktnej dermatitídy sú veľmi rozmanité. Spočiatku možno na mieste pôsobenia alergénu pozorovať zápalovú plochu, na ktorej vznikajú svrbivé pupence, pľuzgieriky. Neskôr pľuzgieriky mokvajú, tvoria sa chrasty. Ekzém postupne prechádza do svojho okolia. Objavujú sa nepresne ohraničené, mierne začervenané, erytematózne ložiská suchej kože, s olupovaním a tvorbou trhliniek (ragády) i lichenifikáciou („rozpolíčkovaná“ štruktúra kože), tiež s charakteristickým zhrubnutím a zvýraznením povrchu kože. Často je prítomné svrbenie.

Po prerušení kontaktu chorého so svojím alergénom sa vývoj choroby spomalí. Po opakovanom pôsobení alergénu na kožu precitliveného sa jednotlivé výsevy opakujú.

Prejavy choroby bývajú najčastejšie lokalizované na chrbtoch rúk a predlaktí, ktoré sú najčastejšie vystavené dráždivým látkam z prostredia.

Príčiny vzniku

Kontaktný ekzém vzniká na základe imunitného mechanizmu, a to nie ako antigén – protilátková reakcia, ale bunkami sprostredkovaná v dôsledku imunologickej aktivity T – lymfocytov. Väčšina kontaktných alergénov patrí do skupiny chemických škodlivín s malou molekulovou hmotnosťou. Sú to tzv. haptény, ktoré sa musia v ľudskom tele viazať na bielkoviny, aby sa vytvorili kompletné, plnohodnotné alergény.

K najčastejším vyvolávateľom kontaktného ekzému patria: peruánsky balzam, nikel a jeho zlúčeniny, chróm a jeho zlúčeniny, kobalt a jeho zlúčeniny, guma a gumárenské chemikálie, formaldehyd, parafenyléndiamín, terpentínový olej, plasty, epoxidové živice, polyakrylové a polymetakrylové hmoty, feno- a aminoplasty, polyesterové živice, polyuretánové živice, terapeutiká a kozmetika na vonkajšie použitie (zvyčajne sú to masťové základy, konzervanty, rastliny a drevo, pesticídy a ďalšie.


V prípade potvrdenia alergie na PARFÉMY , ktoré sú obsiahnuté v kozmetických výrobkoch ( parfumy, kolínske vody, toaletné vody, vlasové vody, šampóny, vody po holení, ústne vody, rúže, make-upy, líčidlá, mydlá, peny do kúpeľa, krémy a mlieka, pleťové vody, dezodoranty...) je potrebné zmeniť kozmetické prípravky bez obsahu parfumov. Je to uvádzané na každom kozmetickom produkte.
Medzi neparfumované zdravotnícke kozmetiky patrí aj ALLERGIKA, ktorú odporúčajú dermatovenerológovia pacientom s atopickým ekzémom, alebo citlivou pokožkou so sklonom k alergiám.

Ahojte všetci milovníci Vianoc 😊 Konečne už klopú na dvere tie najúžasnejšie sviatky v roku. Vianoce. Milujem to krásne predvianočné obdobie, keď sa ešte len teším na to, že prídu. Tie chystačky a zháňanie darčekov...Pečenie medovníkov a kadejakých iných dobrôt, ktoré pečiem niekoľkokrát, lebo do Vianoc sa vždy pojedia 😊 Vo vzduchu vonia zima a ak sa pošťastí, tak zažijeme aj sneh a všade je taký pokoj a úplne iná atmosféra ako počas roka. Neskutočne si to vychutnávam a vyzdobené mám už mesiac dopredu. Všade sú svetielka a vianočné ozdôbky, ktoré mi robia náladu 😊 Ale keďže je tu tá nepríjemná doba, kedy máme samé obmedzenia, je dosť ťažké vybrať darček, ktorý by sme si predstavovali. Oblečenie, šperky, elektronika...všetko potrebujeme vidieť, chytiť, vyskúšať. Bohužiaľ to nejde a nám neostáva nič iné, len si zaobstarať darčeky cez internet. Hlavne my, ktorí sme si ich nechali na poslednú chvíľu. Moji psíci majú darčeky už dávno pripravené 😊 Neviem sa dočkať ako sa z nich budú tešiť 😊. Ale čo ostatní? Pre mňa je najlepším riešením zdravie a kozmetika. Tomu sa poteší každý. Nič tým nepokazím a keď zhruba viem, čo kto potrebuje, poteším ich balíčkom kozmetiky od ALLERGIKY. Je tam široký výber od hlavy až po päty. Šampón, sprchový gél, telové mlieka, balzam na pery, krém na očné viečka...jednoducho všetko, čím poteším mojich blízkych a dokonca to má ešte aj bonus v podobe blahodarného liečivého účinku. Takže za mňa skvelý výber a mám vystarané. Dobrú kozmetiku všetci ocenia a keďže ju už mali možnosť vyskúšať, tak viem, že nesklame. Tak a teraz si môžem robiť posledné prípravy a tešiť sa na prichádzajúce sviatky pokoja, lásky a rodinnej pohody. Prajem vám všetkým veľa zdravia, vianočnej nálady, radosti pri stromčeku a v duši poklady 😊 Vaša Femi. Ako sa pripravujete na Vianoce vy?

O pár dní je tu koniec novembra a s ním sa začína blížiť aj to krásne obdobie, plné očakávaní, radosti, svetielok a v neposlednom rade aj naháňačiek za darčekmi. Vianoce sú pre mňa tým najkrajším obdobím v roku a neskutočne sa na ne teším 😊 Aby som sa vyhla preplneným obchodom, objednávam darčeky cez internet z pohodlíčka domova a s veľkým časovým predstihom, aby aj včas dorazili. Ako prví už majú objednané darčeky moji psíci 😊 Tým viem vybrať hneď, hihi. Sú nenároční a tešia sa zo všetkého nového a ja sa teším ešte viac, keď ich vidím pri tej radosti. Teraz je vonku chladno a sychravo s výnimkou pár slnečných dní, preto sme vonku menej a viac sa hráme doma v teplúčku. A teraz je ten správny čas aj na zahájenie veľkého upratovania. Umývanie , leštenie, triedenie nepotrebných vecí...hlavne nech sa všetko leskne a nech všade krásne čisto a voňavo. Upratovanie je moje veľké hobby, ale niekedy býva poriadne zdĺhavé a náročné. Veľmi rada umývam podlahy a kúpeľňu. Saponáty, pena, vône...ulalaaaaaaa. Len občas sa zabudnem a nevezmem si rukavice. Vtedy to aj poriadne oľutujem, pretože mi to tak vysuší ruky, že chodím s popraskanou svrbiacou pokožkou ešte dva týždne. Ale je tu jeden super krémik ALLERGIKA Hebký krém na ruky, bezpečná a spľahlivá ochrana kože rúk voči vode a dráždivým látkam. Vytvára na koži neviditeľný vode odolný polysiloxánový film , ktorý pokožku rúk účinne chráni pred podráždením. Odkedy som ho vyskúšala, stal sa pre mňa jednotkou medzi krémami na ruky. Keďže neznesiem ten pocit suchosti a šušťania rúk, nosím ho všade so sebou. Vydrží dlho a je veľmi príjemný. Takže môžem upratovať až do Vianoc 😊Prajem vám všetkým veľa zdravia, ešte viac radosti, ruky nakrémované a žiadne starosti 😊 Vaša Femi.

Ahojte, máme tu október a s ním aj chladné a sychravé počasie. Vonku už fúka silnejší vietor a niektorým z nás sa už nechce ani nos vystrčiť z teplučkého domova. Ja osobne mám veľmi rada jeseň, jej nádhernú farebnosť a melancholicky naladenú atmosféru. Aj keď je vonku niekedy naozaj nepríjemné počasie, pri správnom zachuchlení sa si to viem veľmi užívať. Ale čo na to moje pery? Tie reagujú celkom prudko a dávajú svoj nesúhlas s prechádzkou v chladnom a veternom počasí jasne najavo. S nimi mám permanentný problém, ktorý trvá celú jeseň a zimu. Vysychajú a praskajú a nedajbože si zabudnem doma balzam na pery, som odsúdená na oblizovanie a obkuskávanie popraskanej pokožky z pier po celú dobu, kým si ich znova nenatriem. Je to fakt na nervy a hlavne v takom stave vyzerám, akoby ma práve vytiahli z mrazáku 😊 O rúži ani nesnívam. To by dopadlo. Farebné lupienky ozaj nepotrebujem . Skúšala som kadejaké balzamy a mastičky, ale všetko vydržalo veľmi krátku chvíľu a znova som vyschla. Moje pery sú nenásytné a nestačí im povrchové premazanie, potrebujú niečo naozaj výživné a regeneračné, aby sa upokojili a tento predpoklad splnil ALLERGIKA LIP REPAIR kozmetický výrobok na veľmi suché a popraskané pery a pokožku v okolí pier. Vydrží o dosť dlhšie na perách ako iné balzamy a hlavne ich perfektne zregeneruje, zmäkčí a dodá perám potrebnú hydratáciu. Dokonca sa môžem aj oblizovať a stále nemám lupienky 😊 A pocit pnutia a štípania je preč. Pobyt vonku v tomto počasí je oveľa príjemnejší a komfortnejší. Už sa nebojím sychravého počasia 😊 Určite stojí za vyskúšanie. Ak sa vám už nechce bojovať s podobným problémom , tak je tu šanca spríjemniť si jeseň 😊 Tak šup-šup do toho. Prajem vám veľa zdravia, teplo v duši, nech vám pery chlad nesuší 😊 Vaša Femi. Ako sa staráte o svoje pery vy ?

Zdravím všetky "suchokožky". 😊 Dnes sa chcem s vami podeliť o tému – sprchovanie. Celoročne mám problém so suchou pokožkou, ale v lete je to ešte náročnejšie. Keďže som veľká milovníčka vody a kúpania, doprajem si okrem sprchy aj viachodinové čľapotanie v jazere. Ono to vyzerá tak magicky a úchvatne, že pokožka je vo vode hydratovaná, ale keď vyleziem z vody na slnko a uschnem, vyzerám ako šupinatec. Celá som napnutá, lesklá a svrbia ma až korienky vlasov. Na natieranie som lajdák, kým nemám pocit, že si rozškriabem kožu. Doma som ale poctivka a nevynechám telové mlieko po každej sprche. Pretože musím. Teda donedávna som musela. Po každom sprcháči som bola ako sušienka a moja pleť prosila o kvapku mliečka, nech sa napije. Tak som jej dopriala. Nech ma neotravuje tým svrbením. Teraz si môžem tento luxus nenatierania dovoliť, keď použijem ALLERGIKA kúpací a sprchovací gél. Tento sprcháčik je úžasný v tom, že dokáže pleť pri sprchovaní natoľko hydratovať, že už nie je nutné použiť telové mlieko, ale samozrejme, ak ho použijem, tak len umocním hydratáciu, čo nikdy nie je na škodu. Neobsahuje mydlo ani parabény, takže nedráždi pokožku a nespôsobuje alergické reakcie. Zamilovala som si ho hneď po prvom použití, pretože jemnosť a hydratáciu som zacítila okamžite. Moja pleť žiari šťastím a spokojnosťou. Leto je náročnejšie, pretože potrebujem sprchu aj viackrát denne a to neustále vysušovanie jej nerobí dobre. Takže používanie tohto gélu robí z môjho sprchovania zážitkový rituál a pocit spokojnosti pretrváva po celý deň 😊 Našej pleti sa musíme venovať pravidelne a nezabúdať pritom na kvalitu, aby nám naše prehrešky nemusela pripomenúť v neskoršom veku. Hydratácia je hlavný kľúč k udržaniu pružnej a zdravo vyzerajúcej pleti, preto jej doprajme dostatok vody zvonka aj zvnútra. Pitný režim je veľmi dôležitý. Uprednostňovať by sme mali čistú vodu a minerálky a nezabúdajme dopĺňať tekutinky aj po pití kávy, pretože nás odvodňuje. Prajem vám všetkým veľa zdravia, hydratujme, z krásnej pleti sa radujme😊 Vaša Femi 😊 Ako hydratujete svoju pleť vy?